کالج ها در آلمان

اطلاعات کلی برای پذیرش لیسانس و کالج در آلمان

کالج ها در آلمان

اطلاعات کلی برای پذیرش لیسانس و کالج در آلمان

نحوه کلی گرفتن پذیرش از کالج های آلمان

جمعه, ۲۵ دی ۱۳۹۴، ۰۴:۳۲ ب.ظ


بیشتر کالج ها در آلمان خودشون پذیرش نمیدن و شما باید از دانشگاهی که کالج رو ساپورت می کنه پذیرش بگیرید.
پس درواقع برای گرفتن پذیرش از کالج باید ابتدا از دانشگاه پذیرش بگیرید به این صورت که برای رشته ای که میخواید در آینده به عنوان لیسانس بخونید به یکی از دانشگاهای مرتبط با کالج درخواست میدید و دانشگاه مدارک شما رو بررسی میکنه و دعوتنامه رشته مربوطه رو براتون ارسال میکنه که در امتحان ورودی شرکت کنید. (دقت کنید دانشگاه با توجه به رشته ای که به عنوان لیسانس انتخاب کردید براتون رشته متناسب رو انتخاب میکنه)
خب برای گرفتن پذیرش شما چند مرحله کار باید انجام بدید
مرحله اول : کدام دانشگاه برای شما مناسب است ؟
خب بعضی ها خانواده ای یا آشنایی در شهری خاص دارند و ترجیح می دهند که در آن شهر تحصیل کنند.
بعضی ها دانشگاهی خاص رو مد نظر دارن حالا بخاطر رنکینگ یا امکانات خاص و یا رشته ای که می خواهند
تحصیل کنند در آن دانشگاه ارائه می شود.

مرحله دوم :

پیدا کردن اطلاعات موردنیاز برای گرفتن پذیرش و انتخاب کالج مورد نظر در سایت studienkollegs.de
همه ی دانشگاه ها سایت اینترنتی دارند و اطلاعات مورد نیاز رو در اون سایت می تونید پیدا کنید و یا لینک سایت کالج رو
از سایت پیدا کنید و اطلاعات مورد نیاز رو بدست بیارید. اطلاعات نحوه اپلای و شرایط و مدارک مورد نیاز رو از قسمت Bewerbung سایت هر دانشگاهی میتونین بدست بیارید.
اما چه اطلاعاتی مهم هستند ؟

1- مدرک زبان مورد نیاز

اکثر کسانی که می خواهند برای کالج و لیسانس به آلمان بروند مدرک ب1 را می گیرند . این مدرک برای برخی کالج ها
مثل کالج  برلین کافی نیست و حداقل ب2 از شما می خواهند.
 پس باید ابتدا مطمئن بشید دانشگاهی که انتخاب کرده اید برای پذیرش کالج از شما چه مدرک زبانی می خواهد.

2- تاریخ امتحان ورودی

موضوع مهم دیگری که باید در سایت دانشگاه و یا سایت کالج دنبال آن بگردید تاریخ امتحان ورودی است.
پروسه ی گرفتن ویزا در ایران برای همه یکسان نیست و گاهی وقت ها سفارت برای 2 نفر با شرایط یکسان به فاصله چندماه از هم ویزا صادر می کند. درنتیجه باید زمانی برای پذیرش اقدام کنید که حداقل 4-5 ماه از امتحان ورودی فاصله داشته باشید که با خیال راحت همه ی کارهایتان را انجام بدهید
. برای پروسه ویزا هم بهتره طوری برای رزرو وقت سفارت اقدام کنید که حداقل دو ماه قبل امتحان ورودی بیوفته. پس بهتره حداقل دو ماه از روز مصاحبه تا امتحان ورودی هر کالجی که با پذیرشش میرید سفارت فاصله داشته باشه.

3- ددلاین یا آخرین مهلت برای اقدام به گرفتن پذیرش

به نکته دیگری که باید توجه کنید تاریخ شروع گرفتن پذیرش برای بعضی دانشگاه برای خارجی ها زودتر شروع و تمام می شود.

بهتر است کارهایتان را برای دقیقه 90 نگذارید و همان ابتدای تاریخ شروع پذیرش ، مدارکتان را ارسال کنید .
ممکن است مثلا برای ترم تابستان از ابتدای اکتبر تا 15 ژانویه دانشگاه برای اپلای به شما فرصت بدهد ولی امتحان کالج آخر فوریه باشد. شما باید همان ابتدای اکتبر برای پذیرشتان اقدام کنید تا به موقع به امتحان برسید و استرس کارهای سفارت را نگیرید.
4- رشته ی مورد نظر شما در دانشگاهی که انتخاب کرده اید در کدام ترم از سال ارائه می شود؟
برخی رشته ها فقط در ترم زمستان ارائه می شوند .
5- آیا دانشگاهی که می خواهید برای آن اقدام کنید به uni-assist متصل است یا مستقل کار می کند؟

همونطور که در بالا توضیح دادم. به طور کل نحوه گرفتن پذیرش از کالج ها اینطوریه که شما اول باید برای دانشگاه اقدام کنید اما کالج هایی هم پیدا میشن که باید مستقیم درخواست رو برای خودشون فرستاد مثل ماینز

اول سایت کالج رو باز میکنید و وارد قسمت Bewerbung میشید. در اینجا دو حالت داره یا گفته مستقیم برای کالج اقدام کنید یا گفته برای فلان دانشگاها درخواست بفرستید . بعد شما باید برید تو سایت دانشگاها و تک تک نگاه کنید که آیا دانشگاه به اسیست متصل هست یا باید درخواست رو برای خود دانشگاه فرستاد.مرحله سوم :

اگر دانشگاه مورد نظرتون مستقل از اسیست کار میکنه باید وارد سایت دانشگاه بشید و فرم آنلاین رو پیدا کنید و برای رشته ای که میخواید اقدام کنید بعد اون فرم رو پرینت میگیرید و همراه مدارک میفرستید به دانشگاه (البته نحوه البته همه دانشگاها دقیقا همینطوری نیست ولی کلیت همینه. نحوه دقیق رو تا سایت دانشگاه نوشته ) اگر دانشگاه موردنظر شما به uni-assist متصل باشد ، باید ابتدا به سایت uni-assist.de مراجعه کنید و وارد قسمت kontakt شوید و سپس بر روی zum Kontaktformular یا to the contact form کلیک کنید.
* از بالای صفحه سمت راست می توانید زبان صفحه را انگلیسی کنید.
در صفحه بعد بر روی اینجا کلیک کنید و اطلاعاتتان را در صفحه ای که باز می شود وارد کنید و برای خودتان یک پروفایل بسازید.

بعد از ساختن پروفایل و وارد کردن اطلاعات اولیه در آن ، می توانید نام رشته و ترم و دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید را در قسمت Search Study Offers و یا Studienangebot suchen پیدا کنید.

برای ورود به پروفایلتان بعد از کلیک بر روی اینجا  Benutzername  و passwort را وارد کنید و به پروفایلتان بروید.

دقت کنین مدارک باید نهایت تا روز ددلاین به دست یونی اسیست رسیده باشه.

* برای دانشگاه هایی که عضو uni-assist نیستند ، باید  از طریق سایت دانشگاه ثبت نام کنید در سایت و برای خودتان یک پروفایل بسازید.
در پست های بعد درباره نحوه اپلای با اسیست تضیح میدم


**جمع آوری مطالب از دوست عزیز سپهر**اما چه کسایی باید برن کالج و چه کسانی شانس ورود مستقیم به دانشگاه؟

1- کسایی که دیپلم 4 ساله یا پیش دانشگاهی رو در ایران تمام کردند و تحصیلات دانشگاهی ندارن فقط میتونن برن کالج.
( تعداد محدودی کالج ها از شما گواهی قبولی کنکور سراسری رو میخوان . بهتره اگه گواهی کنکور ندارید قبل از اقدام با دانشگاه یا کالج مکاتبه کنید. توصیه میکنم اگر زمان دارید برای شرکت در کنکور سراسری حتما ثبتنام کنین. ممکن حتی گواهی مجازی و رتبه کنکور هم ازتون قبول کنن. پس ضرری نداره شرکت در آزمون.

نکته: کسانی که پیش دانشگاهی رو از سال ۲۰۱۱ به بعد گرفتن طبق قانون یونی اسیست و آنابین نیازی به قبولی کنکور سراسری ندارن. اما دوره ٣ ساله دبیرستان (دیپلم) باید با حداقل معدل کل ١٥ پانزده قبول شده باشد.

اما کسایی که پیش دانشگاهی رو قبل ۲۰۱۱ گرفتن باید گواهی کنکور ارایه بشه و معدل دیپلم مهم نیست.

2- کسایی که کمتر از یک سال یا دوترم در یکی از رشته های کارشناسی دانشگاه های دولتی کشور تحصیل کردن ( این مورد میتونه تو دانشگاه های آلمان متفاوت باشه, با دانشگاه در تماس باشید برای اطمینان قبل از ارسال مدارک ) ( راجع به پیام نور و غیرانتفاعی اطلاعی ندارم ) و حالا قصد تحصیل تو آلمان رو دارن ! یعنی افرادی که سال اول کارشناسی یا دو ترم یکی از دانشگاه های دولتی رو تمام کردن, بنا به قانون اکثر دانشگاه ها و موسسه یونی اسیست ( مسئول دریافت و کنترل مدارک شما برای مقطع کالج ولیسانس ) از کالج معاف هستند !

3- کسایی که در دانشگاه آزاد درس خوندند! یعنی لیسانس دانشگاه آزاد (تا سال ۲۰۱۳) هم باعث معافیت از کالج میشه! توجه کنید که تو این مورد حتما باید فارغ التحصیل شده باشید!

(نکته مهم: بنا بر قوانین جدید در صورتیکه مدارک یا ریز نمرات دانشگاه آزاد شما از سال ۲۰۱۴ باشد به مانند دانشگاه دولتی معتبر هست)

نکته مهم: بعضی از دانشگاه های آلمان ممکنه قوانینشون تو این زمینه متفاوت باشه! همینطور اگه شرایط شما فرق میکنه با 3 دسته ای که بالا نام بردم مثلا از غیرانتفاعی یا پیام نور و ... مدرک گرفتید و نمیدونید که باید برید کالج یا نه یا اصلا نمیدونید که مدرکتون در آلمان معتبر حساب میشه یا نه, بهترین کارارتباط با دفتر بین الملل دانشگاه و به خصوص یه موسسه به نام اسیست هست! ( در مورد اسیست کامل توضیح میدم ). اونا مسئول پذیرش اکثر دانشجوهای خارجی هستن و تقریبا با ساختار و نوع دانشگاه های ما هم آشنا هستند. یه گزینه ی دیگه استفاده از بانک اطلاعاتی یه سایت به نام Anabin که همه ی دانشگاه های ایران رو نام برده و گفته مدرکشون در آلمان معتبر هست یا نه!

Anabin.de: همونطور که بالا اشاره شد مرجع اطلاعاتی هست برای اینکه بدونید مدرک تحصیلی شما در آلمان معتبر حساب میشه یا نه!
از این لینک میتونید برای جستجو استفاده کنید:

http://anabin.kmk.org/no_cache/filte...itutionen.html

اگه جلوی اسم دانشگاه شما H+ باشه یعنی معتبر هست و اگه H+/- باشه یعنی معتبر نیست یا برای بعضی دانشگاهها معتبره! با اینکه سایت تازه عوض شده و سعی کردن ساده باشه ولی هنوز هم کار کردن باهاش یکم سخته !


در مورد قوانین یونی اسیست که از آنابین پیروی میکنه هم میتونین لینک زیر رو به زبان فارسی مطالعه کنین:

https://www.uni-assist.de/laender-tipps.html#Hinweise%20Iran

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۱۰/۲۵
no one knows

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی